Relaxace

Dnešní doba nám nabízí spousta stresovým zdrojů se kterými neumíme pracovat a neučíme se s nimi pracovat. Obrazovky na každém rohu, v kapse, nepřirozené agresivní zvuky, znečištěný vzduch, nekvalitní pitná voda, práce ve stresu. To jsou všechno vlivy, které nás přímo ovlivňují. Většina obyvatel odpočívá u televize (další obrazovka). Naše pozornost=naše energie=náš život. Já vnímám relaxaci jako něco kde je mé tělo v naprosto příjemné a uvolněné poloze a má mysl se odprošťuje od veškerého vnímání do sebe. Když jste unavení co děláte? Co dělají zvířata když potřebují odpočívat?

Průvodcování naciťování vlastního těla a jeho jednotlivých částí a následného uvolňování. Práce s dechem a s tělem. Pokud sklidníme tok dechu, sklidníme i výření mysli a tím necháme tělu prostor pro regeneraci. Techniky a polohy relaxací.

Pokud se naučíme efektivně uvolňovat v základních polohách, můžeme pociťovat, že tyto výhody se projeví v celém fungování našeho dne, ať už v jednání v práci, v pozicích, které provádíme v práci. A nakonec v celém cítění svého těla. Lepší a efektivnější spánek.  

Meditace

Meditace je dle mého současného poznání, prosté žití v našem životě. Není to nic tajemného, nic nedostupného , nic co se musí objevovat a rozhodně nic za čím bychom se měli hnát. Najdeme všude mnoho definicí, ale nejlépe můžeme udělat, to že to zkusíme poznat sami na sobě. Vlastní zkušenost je nepřenosná.  

Prostřednictvím technik, které pro každého jedince fungují odlišně se budeme učit koncentrovat a udržet divokou mysl na jednom místě. Naše pozornost se poté bude velice pomalu přesouvat do středu naší bytosti až začneme se srdcem souznívat a naše činy tak začnou být provazovány s naším srdcem a ne s naším logickým mozkem a starými zvyky. Tato cesta je velice pomalá a pozvolná a není třeba spěchat a vyžaduje jisté úsilí na začátku až přejde do neusilování.  

Po praktikování koncentrace či meditace, začínáme vnímat náš vnitřní svět a vzory mysli, které nás zotročují a přináší nám strasti. Klidnější rozhodování, vnímání sebe samotného a jiných bytostí na této planetě. Pokora a porozumnění jiných bytostí. Ostřejší pohyb v paměti a její mazání a dalších mnoho aspektů.

Rozvoj dechu

Dech je život, první nádech a poslední výdech, tento cyklus se stále opakuje. Dech je nedílnou součástí našeho života a jako bytosti operující v jednom prostoru (planeta) jsme jak zodpovědní za svou kvalitu dechového cyklu, tak i za kvalitu vzduchu, který dýcháme. Prostřednictvím dechovým technik a učení čistého zaměření pozornosti k dechu a jeho toku jsme schopni začít vnímat jeho vliv na nás samotné a jeho přínosy.

Prostřednictvím dechovým technik budeme schopni zaměřovat svou pozornost z prostředí nezkrotitelných myšlenek do prostého pozorování vlastního dechu. Zaměření a uvolnění prostorů, kde vzduch proudí a spojuje se s tělem. Jak dechem uvolňovat tělo a jeho části a v jakých polohách. Dechové techniky.

Díky zlepšení procesu nasávání vzduchu a jeho distribuce uvnitř těla budeme pociťovat vitální tělo plné života, flexibilnější svaly, klidnější mysl a intenzivnější vnímání sebe sama a prostředí ve kterém se pohybujeme.  

Joga

Joga je starobylý systém, který pracuje s kultivací lidské bytosti. Pracuje s tělem a jeho nedílnými částmi jako tělo, dech a mysl. Aplikací jednotlivych odvětví a technik dochází k ovlivňování nervového systému a k tvorbě nové formy lidské bytosti. Hatha yoga je rozdělena na 8 částí, jsou to: yama (pravidla společenského chování), niyama (osobní etika), asana (pozice/sed), pranayma (kontrola dechu), pratyahara (stáhnutí smyslů),  dharana (koncentrace), dhyana (meditace) a samadhi (rozpuštění sebe sama v instantní kávě od Nestlé). Existují různé formy jogy jako ashtanga vinyasa joga, kundalini joga, yin joga, power joga, Iyengar joga a další, avšak všechny vychází z hatha yogy….

Několik let se věnuji Hatha joze a jejím jednotlivým částem. Mám zkušenosti se shatkarmami (očistné techniky), asanami (polohy), pranayamou (práce s dechem), dharanou (koncentrace), jappou a mantrami (zpívání či odříkávání vznešených textů). Můžeme se pobavit na jednotlivá odvětví, případně probrat techniku, popřípadě sestavit lekci na míru, tak abychom obsáhli co nejvíce částí či danný problém. Mám též zkušenosti s ashtangou vinyasou jogou, základní sérii- první část.

Yoga přináší obrovské přínosy a to v podobě zdraví, samozřejmě po denní a delší praxi. Zdraví ve formě silných a pružných svalů, silných orgánů a vytvořením prostorů, kde orgány pracují jako samostatné celky tak v propojení s dalšími částmi těla. Propojení mozku s jednotlivými částmi těla (detailnější a intenzivnější vnímání končetin). Zostření a zjemnění smyslů např. v podobě intenzivnějších chutí, na to navazuje jemnější výběr stravy. Balanc mozkových hemisfér. Prodloužení dechového cyklu, znamená delší život a zklidnění mysli. A mnoho dalších výhod, které vedou k silnému, zdravému organismu a klidnějšímu životu.

Stres

Jak se nedostávát stále a stále do stejného stresového kolečka? Každý stres který si vytváříme a necháme ho v našem těle pracovat se promítá na našem celém fungování. Pokud se mi stejný stresový vzor stále opakuje a nedokážu ho rozpoznat, může nás slušně poznamet ať už vyhořením či selháním orgánu/ů v našem těle. Pohled druhého člověka, který se nepohybuje v našem prostředí může být jasnější a dokáže svým nadhledem rozpoznat situace a naše chování kde ztrácíme svou energii (svůj život).

Analýza dne a jeho jednotlivých částí od utírání si zadku až po uzavírání časových bloků pro jednotlivé denní činnosti. Je nutné zanalyzovat vše a pobavit se o veškerých tématech do detailu a s maximální pozorností, abychom rozklíčovali a porozuměli proč se nám to a to děje. Vyzkoušeli mechanizmy, které nám nejvíce vyhovují a s nimi začali pracovat a používat je.  

Zlepšení spánku a celkové regenerace organismu, lehčí vstávání a lepší nálada. Kldinější mysl a zvýšená koncentrace. Sebeuvědomování, kde všude jsem ztrácel a ztrácím svou energii (svůj život). Změna starých zlozvyků, které nám působily strati a další….

Míčové hry

Míčové hry miluje mnoho lidí, je až neuvěřitelné kolik času jsme byly schopni strávit s míčem při dětských hrách a v pozdějším věku a stále s míčem čas rádi trávíme, především muži. Naše pozornost je zaměřena k něčemu co je neživé a pohybuje se a reaguje to na nás tak jak jsme zrovna naladěni. Proč se v těchto disciplínách cíleně nezlepšit, když nás to prostě baví? Vrátit se do dětských let v urostlejším, mladším či starším těle a prohledávat jeho možnosti.

Hry ve formě drilových cvičení s tenisovými míčky, basketbalovým míčem, fotbalovým míčem či futsalovým míčem. Medicinbaly, ping pong, tenis, fotbal, futsal, squash, badminton a jiné. Domluva a rozvoj jednotlivých disciplín…..

Rozvoj pohybových dovedností v rámci celého těla. Vnímání vnějšího objektu a učení se přizpůsobení jeho formě a vytvoření formy těla, míčový objekt trefit co nejpřesněji s dostatečnou intenzitou či ho udržet v rámci svého prostoru. Veškeré nabité zkušenosti se pak promítnou v našem každodenním životě, např. Ve formě soustředěnosti, rychlejších a ostřejších zrakových schopností atd.

Očista těla

Jsme to co jsme dělali v minulosti, včera, čtyři dny zpět, měsíc či dvacet let zpět. Tělo si vše pamatuje, zaznamenává a přizpůsobuje se neustálým změnám. Staré emocionální stopy ve svalech, kloubech či staré zranění na které se tělo adaptovalo tak, aby se vyhnulo bolesti. Očisty slouží k odstraňování napětích a uvolňování těchto starých kořenů a především k nastartování organismu a nastavení na jeho nový provoz např. změny stravy, stravovacího režimu či vložení více pohybu do svého času.

Několik let již provádím očisty tlustého a tenkého střeva, výplach žaludku, očista dýchacích cest, očista zubů, očista očí, údržba pokožky, vlasů a další.

Očištěním nastartuji organismus a především mu odlehčím starou zátěž ať už ve formě odstraněním kyselin z žaludku či hrubých usazenin tlustého střeva. Zlepšení trávení, zostření chutí, zlepšení dýchání, regenerace celého organismu, uvolnění napětí v jednotlivých částěch těla, vnitřní spokojenost a další.

Procházky

Kdy naposled jsem opustil město či svůj byt a šel se vyvětrat do přírody… zpět do srdce ze které ho jsem vystoupil? Místo, kde je ticho, kde neslyšíme hluk aut, města, kde zpěv ptáků dominuje prostoru. Kde voda přehlučí všechny myšlenky, pamatuješ?  

Procházky v lese, v parku, po pláži, kolem řeky, potoků ve formě relaxací, rozjímání, pití čaje a poznáváním sebe sama s případným zapojením cviků na protažení či posílení těla. Napojení se na přírodu.

Zapojení smyslů a jejich cvičení. Kontakt se zemí. Naplněné plíce čerstvým vzduchem :). Posílení organismu a propojení se s tělem. Změna myšlenek a odlehčení mysli od denních poviností a strastí.

Kruhový trénink

Posílení celého těla skrz intervalové tréninky na jednotlivé partie těla. X stanovišť na kterých se provádí specifické cviky v rámci přiděleného času s ekvivaletním odpočinkem.

Budeme rozvíjet celé tělo v rámci jednotlivých intervalových cvičení. Několik stanovišť na kterých budeme cvičit jednotlivé partie těla, případně tělo jako celek. Budeme časovou zátěž buď zvyšovat nebo snižovat. Při dokončení jednoho kola, aktivní odpočinek, poté následují kola další. Poté sklidnění těla na  provozní teplotu. 

Trénování vnímaní vlastního těla a využití smyslů v rámci tréninku. Rozvoj držení těla. Kdo je silnější postavy, bude hubnout. Rozvoj stability, mobility, dynamiky pohybů a dalších. 

Rehabilitační trénink

Cvičení zaměřené na poruchy těla, bolesti v určitých partiích či rekonvalesteční posilování, cvičení po operaci nebo náprava disbalancí. Dlouhodobé bolesti, které tíží naše těla jdou při vlastním objevování hranic zmírnit či případně úplně odstranit. Rozproudit tak toky tělních tekutin a jemných energií v postižených oblastech a navrátit do oblasti zdraví a vitalitu. 

Práce s diskomfortem a bolestí. Objevování hranic současného stavu těla. Propojení nervové soustavy s limity nastevenými vlastní myslí, které se otiskly do těla. Transformace těla. Dle daného problému přizpůsobíme trénink na míru.

Z bolesti do zdravě fungujícího organismu (výsledky neočekávejte za den ani za týden, jak dlouho rostou větve stromů, tak tak dlouho může růst nová struktura). Odlehčení mysli „že mám problém“, zlepšení celkového fungování organismu, zlepšení nálady a posílené vůle, že věci mohu měnit a to i úplně sám.